بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور

بهترین روش مطالعه زیست

وقتی وارد دنیای کنکور میشی، با یه پدیده جالب رو به رو میشی، اونم چیزی نیست جز روش‌های متعدد و متنوع مطالعه زیست شناسی برای کنکور. جالبه نه؟ با این همه روش چطور زیست را 100 بزنیم؟ حالا باید به این سوال پاسخ بدی که بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکورکدومه؟ چی باعث شده که یک درس انقد خودش رو از بقیه جدا کنه؟ چی باعث شده وقتی در دنیای کنکور کنکاش می‌کنیم با انواع و اقسام توصیه‌های نحوه مطالعه زیست شناسی و تست زنی روبه‌رو بشیم؟ واقعیت اینه که نمیخوایم خیلی کلیشه‌ای صحبت کنیم و باهم دیگه قراره در زیستوریا برای اولين‌ بار تنها راه قطعی 100 درصد زدن درس زیست شناسی رو منتشر کنیم.

زیست شناسی، غول بی شاخ و دم؟

اغلب قریب به اتفاق دانش آموزان مشکلات و شکایاتی که از این درس دارند اینه که:

 • آقا هرچی میخونم درصدم بالا نمیره
 •  آقا تست هارو تو خونه درست میزنم اما سر جلسه آزمون مطالب یادم میره
 • آقا من زیست شناسی رو زود فراموش میکنم

و شکایات و گلایه هایی از این دست که بارها خودتون دیدید و شنیدید و احتمالا تجربش کردید. اینجاس که باید دنبال بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور باشید. در ادامه بهتون میگیم چطوری این روش رو پیدا کنید.

نظرات دوستان تون که فیلم های آموزشی رایگان زیست شناسی رو دیدن و پکیج های زیست شناسی زیستوریا رو تهیه کردن اینجا بشنوید.


آموزش های صوتی زیست شناسی زیستوریا 


بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور

بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور

خانه از بست ویران است، ریشه رو درست کن!

به راستی مشکل از کجاست؟ چرا با وجود این همه راه و روش مطالعه، هنوز اغلب دانش آموزان شکایت های متعدد دارند؟ چرا با وجود کلی کلاس کنکور و کتاب‌ها و جزوات کمک آموزشی ، هنوز میانگین درصد زیست کشور پایینه و 100 درصد در زیست که چه عرض کنم ، حتی بالای 80 ، 90 زدن هم رویا شده؟ یکی از اصلی ترین دلایل این امر عدم انطباق و هماهنگی منبع اصلی مطالعه زیست شناسی کنکور یعنی کتاب درسی با سوالات کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشیه. این موضوع به تبع روش های مطالعه زیست رو هم تحت تاثیر قرار میده.
نکته مهم‌ تری که وجود داره اینه که سیستم آموزش زیست شناسی ای که در کتاب درسی دبیرستان وجود داره اشکالات فراوانی داره که پاسخگویی سوالات کنکور با این سیستم آموزش کاری بس مشکل و طاقت فرساست.


میتونی تو با خوندن مقالات زیستوریا خودتو تو درس زیست بروز نگهداری و تو کسی باشی که زیست رو 100 میزنه.


به اسم آموزش مفهومی، زیست شناسی رو طوطی وار حفظ نکنید بهترین روش مطالعه زیست شناسی رو یادبگیرید

در واقع سیستم آموزشی ای که در کتاب درسی وجود داره سیستم حفظی محوره اما سوالات کنکور سوالات کاملا مفهومی و ترکیبی هستند. خب چاره چیه؟ کتاب‌های کمک آموزشی و کلاس کنکور؟ متاسفانه باید گفت که اغلب کلاس‌های کنکور و کتاب‌های کمک آموزشی ، به اسم آموزش مفهومی و با تغییر دادن جزئی سیستم آموزش کتاب درسی ، بازهم در حال استفاده از سیستم آموزشی حفظی محور هستند. خب پس برای پیدا کردن بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور باید چیکار کنیم؟ در ادامه بهتون میگیم.
باید بگیم که تمام روش های متنوع و متعدد مطالعه درس زیست شناسی بر پایه حفظ کردن مطالب اما به شیوه‌های گوناگونه.
به عنوان مثال ، شما تمام جملات زیر رو حفظ کردید:

 • بافت پیوندی سست در همه لایه های لوله گوارش وجود دارد.
 • ماهیچه مورب فقط دیواره معده مشاهده می‌شود.
 • دهان ، شبکه عصبی یا دستگاه عصبی روده‌ای ندارد.
 • اکسیژن هوا قبل از ورود به خون،ابتدا در آب محلول می‌شود.
 • هر دو لایه اپی کارد و پریکارد قلب بافت پوششی و پیوندی دارند.

دی وی دی های آموزشی زیست شناسی زیستوریا رو از اینجا می تونی تهیه کنید.


آیا صرفا حفظ کردن این همه جمله و نکته به ما کمکی میکنه؟ آیا میتونیم ادعا کنیم که با خوندن جملات بالا زیست رو درک کردیم؟ به راستی درک و مفهوم زیست شناسی یعنی چی؟ فکر کنم پاسخ این سوالا رو بدونی پس حالا وقتشه بهترین روش مطالعه زیست شناسی رو دنبال کنی.


یه سری به فیلم های رایگان آموزشی دپارتمان زیستوریا بزن.


دو تا سوال مهم رو جواب بده، زیستت رو 100 درصد بزن!

زمانی که سال نهم متوسطه رو به پایان میرسونیم ، با فرایندی رو به رو میشیم به اسم انتخاب رشته و از بین رشته‌هایی که مجاز به انتخاب آن‌ها هستیم ، رشته‌ای رو انتخاب میکنیم به اسم علوم تجربی که اصلی ترین درس اون هم زیست شناسیه. خب قبلش یک سوال بپرسم، آیا دانش آموز و والدین آن‌ها تعریف رشته علوم تجربی رو ميدونند؟ معمولا خیر. ابتدا اجازه بدید یک تعریف ساده در کلاس جهانی برای علوم تجربی ارائه بدیم:

علوم تجربی ، به علومی گویند که در آن دانشمندان و مطالعه کنندگان به دنبال چرایی و چگونگی رخدادها و اتفاقات هستند.

در این تعریف دو تا کلمه کلیدی توجه مارو جلب میکنه اونم کلمات چرایی و چگونگی هستند. اره داره کم کم پاسخ بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور روشن تر میشه. واقعیت اینه که راز درک درس زیست شناسی و اصلی ترین راز چطور زیست را 100 بزنیم ، تکیه بر تعریف علوم تجربی و رعایت اصول ساده مطالعه ی این علمه. خیلی سادست نه؟ اگر ما با سیستم چرایی و چگونگی به جنگ جملات کتاب درسی بریم، می‌تونیم از وادی حفظ کردن های طوطی وار، وارد دنیای درک و مفهوم بشیم، اونجاست که تازه با خودمون میگیم خدایا تازه دارم میفهمم زیست یعنی چی، چقدر نکته رو بی دلیل و مفهوم تا الان حفظ میکردم و الان دارم از ریشه اونا رو میفهمم و درک میکنم. حس جذابی نیست؟ حالا چرایی و چگونگی تمام 5 مثال بالا رو داری میفهمی و درک میکنی. کاری که دپارتمان زیستوریا سال‌هاست در حال انجام اون هستش اجرای سیستم چرایی و چگونگی روی آموزش درس زیست شناسیه ، در واقع استفاده از اصول اصلی آموزش علوم تجربی در دنیا! این روش بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکوره.


آموزش های صوتی زیست شناسی زیستوریا می تونه تو پاسخ گویی سوالات کنکور بهت کمک کنه پس دانلودشون کن.


موفقیت با زیستوریا

موفقیت با زیستوریا

پس بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور …

سیستم چرایی و چگونگی ابداعی نیست و بلکه میتونید برای همه درس‌های علوم تجربی از اون بهره بگیرید تا مرحله درک برسید. ( با زیستوریا به صد زدن زیست شناسی فکر کن . ) سیستم چرایی و چگونگی شمارو از حفظ کردن تمام مطالب کتاب درسی دور میکنه. شما از مرور کردن های پی در پی دور میکنه و شمارو به قدرتی میرسونه که میتونید حتی خودتون. به راحتی جا پای طراحان برجسته تست بگذارید و دست به قلم شید و تست طراحی کنید. در واقع کاری میکنه که قرار نباشه روزانه ساعت های زیادی رو صرف خوندن و تست زدن زیست شناسی کنید و کلی از انرژیتون رو هدر بدید. چرایی و چگونگی باعث میشه که در کمترین زمان ممکن رویای 100 زدن به حقیقت بپیونده.
پس راز اصلی 100 درصد زدن درس زیست شناسی و بهترین روش مطالعه زیست برای کنکور، حفظ نکردن و درک کردن اونه که تنها روش درک کردن روشی نیست جز روش جهانی و اصولی چرایی و چگونگی.

آموزش زیست شناسی کنکورمقالات آموزشی زیستوریا

نویسنده

پوریا آیتی

دکتر پوریا آیتی

بنیانگذار
نوشتهٔ پیشین
دانلود فیلم آموزش پرده جنب و نحوه کار شش ها فصل 3 زیست دهم
نوشتهٔ بعدی
دانلود فیلم آموزش ژنتیک کنکور فصل 3 زیست دوازدهم صفت رنگ ذرت

دسته بندی مطالب

آموزش صوتی زیست شناسی
فیلم های آموزشی زیست شناسی
مقاله آموزش زیست شناسی
پکیج های زیستوریا

دیگر آموزش ها

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خیلی خوبه

  پاسخ
  • احمدرضا
   23/03/2020 23:58

   آیا تنها روش رسیدن به روش چرایی و چگونگی برای دانش آموزی که نه معلمش و نه هیچ یک از اطرافیانش چرایی این مطالب رو نمی دونن، خریدن دی وی دی های زیستوریاست؟چطور دانش آموز خودش می تونه به این روش برسه؟ اونم در وقت محدودی که باید خیلی از درس ها رو جمع کنه. این که دغدغه ی شما این هست که دانش آموزان سبک درس خوندنشون رو از میان انبوه روش هایی که کاسبان کنکور پیشنهاد می دن جدا کنن تحسین بر انگیزه. اما خیلی ها از جمله بنده صرفا با این جور مقالات که بیشتر بار انتقادی داره تا پیشنهاد کار آمد سرخورده می شن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست